در حال بارگذاری ...
شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی ایران

جشنواره تئاتر خیابانی مریوان قابلیت تبدیل شدن به یک رویداد شایسته در خاورمیانه را دارد

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکصد کشور دنیا متقاضی شرکت در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان بودند و هم اکنون این جشنواره قابلیت تبدیل شدن به یک رویداد شایسته در خاورمیانه را دارد.

به گزارش تئاتر استان کردستان، شهرام کرمی با بیان این مطلب اظهار کرد: هر دوره از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان که برگزار می‌شود، یک قدم جلوتر از دوره قبل می‌برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه دبیر جشنواره برنامه‌ریزی خوبی برای برگزاری مطلوب جشنواره داشته است، افزود: این جشنواره با دوره‌های قبل تفاوت‌هایی داشت و می‌توان تنوع جشنواره، گنجاندن بخش آموزش و پژوهش، حضور ١١ کشور خارجی در جشنواره و سخت گیری روی کیفیت کارها را از تفاوت‌های این دوره از جشنواره دانست که به رشد تئاتر و افزایش سطح تجریبات هنرمندان عرصه تئاتر منجر شده است.

وی عنوان کرد: جشنواره پله پله رشد کرده و باید با چشم‌اندازی به آن نگاه کرد که ده سال اول آن برای تثبیت جشنواره  انجام شد و اکنون در دهه دوم جشنواره، جشنواره به یک برند تئاتر خیابانی در کشور تبدیل شده و دبیرخانه دائمی برای آن شکل گرفته است.

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی کشور اضافه کرد: در این چشم‌انداز در دوره ده ساله دوم و سوم باید جشنواره به یک رویداد منطقه ای موثر تبدیل شود تا علاوه بر خاورمیانه بتواند در کشورهای دیگر هم به عنوان یک رویداد مهم شناخته شود.

کرمی با اشاره به اینکه بیش از یکصد کشور دنیا متقاضی شرکت در جشنواره بودند، یادآور شد: این رویداد قابلیت تبدیل شدن به یک رویداد اثرگذار در خاورمیانه را دارد اما باید زیرساخت‌های لازم تهیه و در سطح استان فراگیر شود.

وی به سرمایه‌های این جشنواره پرداخت و افزود: سرمایه نخست این جشنواره مردم هستند که به آن افتخار می‌کنیم.

وی گروههای تئاتر را سرمایه دیگر جشنواره دانست و گفت: رویکرد جشنواره موضوعی و مردمی است و اثرات نمایشی قابلیت جذب مردم را دارند و دیدگاه ما جذب سلبریتی و چهره در این جشنواره نیست بلکه همه هنرمندان خودشان چهره و شاخص هستند.

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور اضافه کرد: علیرغم اینکه اعتبارات کم شده اما ده درصد اعتبارات جشنواره را بیشتر کرده ایم و این نگاه را داریم تا به شکل کلان روی این رویداد سرمایه گذاری کنیم به شرطی که زیرساخت های آن موجود باشد.

کرمی با بیان اینکه جشنواره ٤٥٠ میلیون اعتبار مصوب دارد که مناسب نیست و این جشنواره بیش از یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است، بیان کرد: سال گذشته اعتبار تئاتر ٢٥ میلیارد بوده و امسال نیز همین مقدار بوده و افزایشی نداشته‌ایم.
نظرات کاربران