در حال بارگذاری ...
اجرایی موزون و تلفیقی از سنت و فرم

« باربو » سنتی فراموش شده در کردستان

                               این نمایش درباره رسوم فراموش شده استان‌های کرد زبان در زمینه باران خواهی و جمع آوری کمک مالی برای نیازمندان می‌پردازد و به خوبی می‌تواند برای مردم آموزنده باشد.

 به گزارش تئاتر کردستان،  علیرضا اسماعیلی، کارگردان و عضو کانون نمایشنامه‌نویسان و نمایشگران خیابانی و مدیرعامل موسسه نقش آفرینان هنر کردستان دراین باره  گفت: در روزگاری نه چندان دور ، در این دیار مردان و زنانی می‌زیستند که نگهبان سنتهای ملت‌مان بودند و در نشر و انتقال آن به آییندگان لحظه‌ای نمی آسودند.

وی در ادامه افزود: در این دوره ماشینیزم که آیین‌ها به وادی فراموشی سپرده شده; ما در اندک زمانی کوتاه، سعی بر آن داشتیم تا قسمتی از آیین‌ها و سنت‌هایمان که ریشه در تاریخی به بزرگی عصر بشریت دارد به گونه‌ای ملموس و بدیع به معرض نظاره همگان بگذاریم. رسوم زیبایی که تمدن کهن ایرانی بر آن دوام و قوام یافت.

وی درباره رسم «باربو» توضیح داد:‌ باربو،  مراسم سنتی و اصیل در مناطق کردنشین کردستان است که سال‌هاست اجرا می‌شده اما در سال‌های اخیر به فراموشی خالی سپرده شده است. هر زمانی  که بر اثر جنگی یا بر اثر حوادث طبیعی از قبیل سیل ، زلزله ، باد و برف و ... یا به خاطر ضعف بنیه مالی و ناتوانی جسمانی سرپرست خانواده دچار ضرر یا خسارت و کمبودی می‌شدند ، بزرگان ایل جمع شده و برای آنان «باربو» اعلام می‌کردند و هر کس به اقتضای توان و استطاعت خود ، کمک نقدی  و غیر نقدی خود را پیشکش می‌داشتند و تا آخر رفع مصیبت یا مشکل، در کنار خانواده می‌ماندند و او را به گردونه زندگی باز می‌گرداندند.

وی در ادامه افزود: در کنار سنت «باربو»، مراسم آیینی دیگری نیز به هنگام خشکسالی و کم آبی وجود داشت که «بووکه بارانه» (عروس باران) نام داشت و دختران جوان آبادی ، برای تمنای باران از خدا ، با اشعاری موزون ، درب تمام خانه‌ها را می‌رفتند و برای طلب باران نذری از مردم می‌گرفتند تا که نذرشان برآورده شود، باران ببارد و زمین‌ها و باغ‌هایشان حاصلخیز شود.

وی  افزود: در بخش آیینی دومین سالی است که شرکت کرده‌ام و تا به حال کارهای صحنه‌ای هم زیاد داشته‌ام. این نمایش کار مشترک موسسه نقش آفرینان و گروه تئاتر آناهیتا سقز است.

این کارگردان یادآور شد: تئاتر خیابانی مریوان و تئاتر کوردی سقز اعتبار و هویت استان کردستان ایران در داخل و خارج هستند. هر چقدر جامعه و مسئولان به غنای این جشنواره ها کمک بیشتری کنند به ثبات حرکات فرهنگی در استان کمک کرده اند و این فعالیت ها خیلی برای انگیزه بخشی جوانان خوب است .
نظرات کاربران